Home

Nijedno preduzeće koje ne prima zaradu iz budžeta ne može da poveća zaradu u toku važenja Zakona o privremenom uredjivanju osnovica za obračun i isplatu plata odnosno zarada i drugih stalnih primanja kod korisnika javnih sredstava, koja su u većinskom državnom vlasništvu bez obzira da li su to javna preduzeča ili akcionarska društva Odluke su Vlade RS i Skupštine RS.

Nadležni najavljuju ukidanje ovog zakona do kraja godine.

Opširnije...

 

JP Srbijagas i JP Transnafta imaju kolektivne ugovore još tri godine.

Na sednici Vlade RS, održanoj 11.1.2018. god. data je saglasnost na Sporazum o produženju roka važenja Kolektivnog ugovora za JP Srbijagas i za JP Transnafta na još tri godine koji su inicrali sindikati ovih kompanija. Ovom sporazumu su predhodili usaglašavanje socijalnih partnera: predstavnici Vlade RS, poslodavac i sindikat.

 

Pred usvajanje budžeta za 2018, Fiskalni savet je zamerio što penzije nisu vraćene na nivo od pre smanjenja, i upozorio na fiskalni rizik ukoliko sudske žalbe nekih penzionera zbog umanjenja penzija dođu državi na naplatu. Da li je takva bojazan opravdana i koliko su penzioneri odmakli u traženju sudske pravde zbog smanjenih penzija?

Opširnije...

 

Proces privatizacije u Srbiji, iako traje već više od 25 godina, još nije završen jer država još uvek za 144 firme s 43.595 zaposlenih traži novog vlasnika, a za 86 je postupak obustavlјen i ne zna se kada će biti nastavlјen.
U dokumentu „Knjiga Saveza samostalnih sindikata Srbije 2017. godine”, sindikalci skreću pažnju na posledice koje je privatizacija u protekle dve i po decenije donela državi i radnicima.
U Srbiji su, navodi se u dokumentu, u višegodišnjoj privatizaciji devastirane mašinska, elektro, hemijska, tekstilna industrija, industrija motora i traktora, polјoprivreda i druge grane. Dominantan model privatizacije u Srbiji je model prodaje, dok je radničko akcionarstvo, i pored zalaganja sindikata, sprovedeno u svega nekoliko preduzeća. Nažalost, iznosi se u dokumentu, posledice svojinske transformacije su – umesto očekivane efikasnosti, dinamičnosti i tehnološkog napretka – gašenje privrednih subjekata, sve veća nezaposlenost, kršenje osnovnih prava zaposlenih i sve veća beda i siromaštvo građana.

Opširnije...

 


Socijalno-ekonomski savet je na današnjoj sednici doneo odluku da ne prihvati Nacrt zakona o rodnoj ravnopravnosti, jer ima dosta manjkavosti, a socijalni partneri nisu bili konsultovani.
 Sadašnji nacrt zakona nije prihvatljiv za sindikate, Uniju poslovaca Srbije i Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.

Stav SES-a je da je predloženi Nacrt neprihvatljiv i da bi iznova trebalo krenuti u njegovu izradu.

Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević izjavio je dan ranije da je važno da Zakon o rodnoj ravnopravnosti bude funkcionalan i u interesu svih građana, te dodao da su primedbe na Nacrt imali i sindikati i Unija poslodavaca.
"Zakon se nalazi kod nas u Ministarstvu i ne samo da mi imamo nekih suštinskih primedbi na Zakon i na njegovu sprovodivost, već ga imaju i sindikati i Unija poslodavaca", rekao je Đorđević, komentarišući izjavu predsednice Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorane Mihajlović koja je rekla da će Nacrt tog zakona biti poslat Ministarstvu rada kako bi se oni bavili implementacijom.

 
Online
Imamo 4 gostiju na mreži
Članovi smo
industriall retunsee
Language
Serbian English French German Italian Portuguese Russian Spanish
Linkovi
ramrrs
jsonisad
sindsrbgas
sindirns